Anna 5

 Cmunda nabídne špeky, rumy dodá kavárna Anna


Písničkář a countryman Jirka Cmunda Roupec poskytl před svým nadcházejícím vystoupením 9. března ve znojemské kavárně Anna agentuře CTA následující krátké inteview.

Jak se, Cmundo, daří? Táhne ti na sedmdesát, není čas už pomalu vyklidit pole?

Jo, možná. Vím o lidech, jimž bych tím asi udělal radost, ale to nemám v úmyslu. Já chci dělat radost těm, kteří stojí na mé straně. Jsou písničky, které patří k naší generaci a bylo by škoda, aby byly zapomenuty. Taky se rád vyjadřuji k věcem a dějům kolem sebe, asi profesionální deformace, a leccos, líp než jinými žánry, se vyjádří písničkou.

Kde teď nejčastěji vystupuješ?

No, úplně nejčastěji v Brně, na zastávce trolejbusové linky č. 27, Bzenecká, kde bydlím. Hudebních vystoupení už tolik není. Poměrně často hrávám ve Znojmě.

Ty Brňáku, necítíš se ve Znojmě už jako náplava, která ubírá místo místním?

To rozhodně ne! Kdo to říká, je možná náplava sám. Já ve Znojmě prožil víc než polovinu života, pravidelně se sem vracím, mám zde stále spoustu přátel… Ze Znojma mě jen tak lehce nevystrnadíte!

Ale v několika písničkách Znojmo ironizuješ a kritizuješ… Viz tvoje CD Cmunda zpívá o Znojmě.

Znojmo rozhodně neironizuju ani nekritizuju, ale někdy to, co se v něm děje.

Tvým hitem je píseň Rum a špek…

Spíš bývala, dnes ji zahraji, jen když si ji někdo přeje. Ostatně rum a špek je dobrá kombinace. Po špeku se dobře pije, když je mastnoty příliš, alkohol ji rozloží. Ale ta písnička je vlastně o něčem jiném.

Jaké „špeky“ zahraješ u Anny?

Špeky? No třeba dva tři světové hity s dobovými textovými úpravami, ač nejsem rocker, rád se vracím k rock’n’rollům Mikyho Volka, Tonyho Škráška, připomenu dobu, kdy na Vranově bývalo hezky a živo, napsal jsem novou písničku o znojemském Červeném mostě… Budu se snažit, aby se posluchačům z těch špeků neudělalo těžko. Ale žádné strachy, v kavárně Anna není rumová první pomoc daleko. Přijďte si poslechnout, začínám v 18.30.