Aktuality


 

Cmunda představil své elpíčko


Písničkář Jiří Cmunda Roupec, poté co vydal několik cédéček se svými písničkami, nyní připravil pro své příznivce i dlouhohrající vinylovou gramofonovou desku. Při masovém přechodu k nosičům digitálního hudebního záznamu na kompaktních discích či nejnověji jeho uchování formou flash pamětí ve formátech mp3, wave, v mobilních telefonech nebo v osobních počítačích, se Cmundův počin může zdát jako krok zpět. Jeho návrat nespadá však ani tak do módní retro vlny, spíše se jedná o revival ve smyslu oživení technologie opuštěné v honbě za nezřídka komerčními novinkami v záznamu hudby. Vedle řady výhod CD a flash pamětí, především pokud jde o uložení velkého množství hudby na minimálním prostoru, se však s tím ztrácí jistá atmosféra poslechu související s vyhrazením si chvilky pro soustředěný poslech. Součástí toho je i vnímání obalu, který byl často autentickým grafickým dílkem. Souvisí to i s psychickým vztahem ke gramodesce, který je srovnatelný s bibliofilským listováním v knize nebo s prohlížením si starých černobílých fotografií, pořízených rovněž posléze opuštěnou technikou. Ostatně nejen výroba gramodesek, knih a fotografování se vrací zpět k dřívějším postupům, které se v překotném technickém vývoji neoprávněně ztratily.

Elpíčko Jiřího Roupce nazvané CMUNDA, jak jinak, s podtitulem 1972–2017, není retrospektivou Cmundova písničkářského vývoje v pravém smyslu slova, ale přináší jisté srovnání jeho někdejší a současné tvorby především po stránce obsahové, ale i co do formy zpracování. Možná někoho překvapí, že jen první skladba (Rum a špek) spadá do Cmundova desetiletého působení v kapele Rafters – Voraři. Pravda, i další čtyři písně Voraři hráli, ale na desce je už jen jejich záznam ze Cmundova samostatného recitálu společně s vynikajícím znojemským hráčem na foukací harmoniku Maxem Förstem. Dalších sedm skladeb je už podstatně novějšího data, kdy se v Cmundově tvorbě střídala období kritického městského folku (CD Cmunda zpívá o Znojmě) s návraty ke country, ovšem nikoliv k obvyklým westernovým tématům, ale k námětům vážícím se opět k místním, pozapomenutým nebo záměrně zkreslovaným událostem (CD Připomínám). K jedné skladbě vytvořila background kapela Eminent, u druhé Cmundovi hudebně asistují kamarádi z někdejší beatové kapely Bezejmenní. Na LP Cmunda jsou i dvě klasické countryovky – Tennessee Stud a Jambalaya, ovšem s novým Cmundovým textem. Ve třech případech byly použity originální podklady a do několika skladeb Cmunda vmixoval zvukové efekty.






Své elpíčko Cmunda představil znojemským příznivcům v úterý 26. 6. od 19 hodin v hudebním klubu Na Věčnosti. Zájemci si mohou desku koupit v knihkupectví Comenius v Kovářské ulici.


Sestřih obsahu LP ZDE